יום חמישי, 18 בפברואר 2010

מאמר מערכת | סופה של ענקית הסלולר?

אין ספק שעולם הסלולר עבר לא מעט בשנתיים האחרונות. אם לפני 3 שנים קטלוג המכשירים היה סטנדרטי ומורכב מנוקיה סמסונג וסוני אריקסון, הרי שהיום כבר יש מכשירים של אפל, גוגל משולב עם HTC ומה לא.

אבל נראה שבנקודת הזמן הנוכחית, שכל רבעון מביא איתו עוד חידושים, נוקיה לא מצליחה להדביק את הקצב.
זה התחיל ב2007, שהאייפון נכנס לשוק, ואף אחד לא צפה לו כזאת הצלחה. האייפון הביא את שאר היצרניות הגדולות לפתח מכשירי טאצ' למיניהם, והכינוי "אייפון קילר" הופיע בכל אתר טכנולוגי ברשת.
גם נוקיה השיקה מכשירי מגע שונים, חלקם מוצלחים יותר ומוצלחים פחות, אבל בגדול אף אחד מהם לא מחדש יותר מידי.

ואולי זו הבעיה של נוקיה, משום שהיום אנשים מחפשים את החידושים, וכשמדובר על חידושים, עוד מגהפיקסל למצלמה כבר לא רלוונטי. היום החידושים שמכשירי הסלולר מביאים הינם בתחום התוכנה, מערכות ההפעלה וחנות האפליקציות.
אין ספק שמכשירי נוקיה איכותיים בייצורם ויציבים, דבר שמאפיין מכשירי נוקיה עוד מהדור הישן.
אבל נראה כי נוקיה לא מצליחים לחדש.
בשנת 2007, נוקיה השיקה את הN95, שעשה הרבה רעש בארץ וללא ספק הביא לא מעט חידושים.
ובשנת 2009, נוקיה השיקה את הN97, ולאחר שהתנסיתי בו, אין ספק כי הוא כבר לא מחדש דבר. למי שמתנסה עם האייפון או מכשירים מתקדמים אחרים, הN97 נראה כמו ניסיון של נוקיה לעבור למכשירי מגע בעל כורחם, בשל הדרישה בשוק למכשירי מגע.

לפני כמה ימים נערכה תערוכת הסלולר השנתית בברצלונה, ודווקא נוקיה, שנוהגת להציג שם את החידושים שלה, כמעט ולא הורגש נוכחותה. לעומתה, ע"פ דיווחים למרות שגם אפל החליטה להעדר מהאירוע, האייפון הוזכר באירוע לא מעט פעמים.

ועכשיו, כאשר גם גוגל מצטרפת לחגיגת שוק הסלולר, עם מכשיר בעל מערכת הפעלה פתוחה (ומהפכנית, יש לומר), לא ברור איפה נוקיה עומדת, בין האייפון לנקסוס 1 של גוגל, כל אחד מצטיין בתחומו, לכל אחד היתרונות שלו (גם מכשיר הדרויד של מוטורולה), ונדמה כי נוקיה פספסה את הרכבת.
אפל מצויידת בחנות אפליקציות שהולכת איתה לכל מקום (בהחלט נראה כי כל מוצר שיוציאו בעתיד יתקשר עם חנות האפליקציות, ראו דוגמת הiPad), גוגל עמלו על האנדרואיד- מערכת הפעלה פתוחה ומתקדמת, ונוקיה נראה כי אין לה תשובה מספקת למילה האחרונה בשוק הסלולר.

נכון, ניכר כי יש מאמצים לשווק את הOVI STORE, מה שעשוי להיות קשה היות וכל מותגי המשחקים הגדולים משקיעים כל משאביהם לחנות של אפל.
ונכון, נוקיה מנסה לשתף פעולה עם אינטל בייצור מעבדים ומערכות הפעלה, וגם בחזית הזו ישנה תחרות קשה עם מערכת ההפעלה של גוגל.
אין ספק, נוקיה נמצאת בצומת דרכים, אבל עדיין אין ספק שכאן בארצנו היא מחזיקה את שוק הסלולר ביד רמה (ולדעתי, אחת הסיבות העיקריות היא מחירי האייפון המופקעים שדורשות חברות הסלולר עבורו), אך דבר זה עלול להשתנות, עם כניסתה של גוגל עם הנקסוס 1, סמסונג עם מכשירי המגע המתקדמים שלה וסוני אריקסון עם מכשירי מולטימדיה מתקדמים, היתרונות של מכשירי נוקיה מיטשטשים, ובקטלוג מכשירי חברות הסלולר מכשירי נוקיה הולכים ומחווירים לעומת המתחרים.

לסיכום, אני זוכ ראת עצמי בתור פריק של מכשירי נוקיה, החזקתי מהם המכשירים הכי מתקדמים והכי איכותיים בשוק, והיום המצב שונה. אני לא מוצא את הקידמה והחידושים במכשירי נוקיה, נדמה שאין לה כבר מה להציע.
אני בהחלט מקווה שבחדרי הפיתוח של נוקיה יתעשטו ויבינו שיש צורך לשנות כיוון, ולפתח קלף מנצח שיחזיר אותם לזירה, ולא עוד מכשיר סימביאני עם נתונים אלה או אחרים, ולא נוקיה תהפך להיות ספינה טובעת, בדומה למוטורולה לפני כשנה, כשרק חידוש מהפכני יוכל להחזיר אותה חזרה לשוק הסלולר.

0 תגובות:

הוסף רשומת תגובה